Pages

24 Ocak 2013 Perşembe

Utanarak, Korkarak


Doğacak çocuğuma ya da yeğenime göstermem gereken bir fotoğraf daha. Öncesiyle sonrasıyla... Ona hiçbir zaman koskoca denizlerin önünde bu kadar güzel ve dimdik durmaması gerektiğini, yoksa bir gün onu da aynen bu şekilde yakacaklarını öğretmem gerekecek. Evet, “cana geleceğine mala gelsin”miş.

10 Ocak 2013 Perşembe

Göreceli AflarEvet, dolup taştığımızda ya da ufak bir fırsatını bulduğumuzda koca gün başında oturduğumuz bilgisayarlardan kafamızı kaldırıp kenarda köşede buluşamadık biz. Modern dünya bizi ayrı tuttukça bir yandan ayak uydurup, bir yandan baş kaldırıp bu dosyalara kaçtık. Birbirimizi göremiyorken bu dosyalarda heyecanımızı, kendimizi paylaştık. Birbirimizin başkalarınca bilinmeyen taraflarını da belki buralardan öğrendik. Yazı, her zaman en az iki kere düşünülerek yazılır. Çoğu zaman biz de o kadar özenliydik, doğru. Ancak önemli olan bağıramadığımız, o tanrıyı bile uyandıracak çığlığı atamadığımız zamanlarda hiç düşünmeden bilinçlerimizi buraya akıtmamızdı.

Şöyle demiştim ilk dosyada;
Seninle ben birbirlerine her fırsatta sarılabilen, gülebilen, nispeten şanslı Makar ve Varvara'sı oluruz belki modern dünyanın.

Şimdiyse her güne birlikte başlayıp, her günü birlikte kapatıyoruz; ama iyi ama kötü. Uzun kahvaltılarımızın, mutfak danslarımızın, büyüdüğünde penceremizden de görebileceğimiz fidanlarımızın hatrına, tüm bu yazılanların hatrına çoğaltalım bu dosyaları. Tamam, ikimizi toplasan tabii ki bir Dostoyevski etmez; ama yaşarken başladıklarımıza yaşarken son vermeyelim, ölürken bitirelim bu kitabı.

Benden oraya büyükçe bir "evet, tamam" gelsin, ikinciye. :*

9 Ocak 2013 Çarşamba

Ancak Gökyüzü Korurmuş

Aç da dinle!

Yeniden başlamak kolay mıdır? Bir şarkıyla ya da kitapla? Peki kimin yardımıyla? Sıfırdan başlamak için yeniden doğmak mı gerekir sadece? Kafanda şimdiye dek oluşan fikirlere yüreğini dolduran onca insana rağmen, hep hatırlayarak hatta unutmamak için çabalayarak da yeni baştan bir insan olmak mümkün müdür? İşte ben ondan istiyorum. Sürekli formatlanıp veri kaybetmeden hep daha hızlı işleyen bir bilgisayar gibi olmak. Mümkünse sırayla hepinizin masalarında. Yaşamak, sonu gelmeyen, sonucu olmayan bir deneyler ve deneyimler curcunası değil miydi zaten?

8 Ocak 2013 Salı

Şimdi Söyle Bakalım; "Madde mi Ağır, Mânâ mı?"

Söylesene, eh?

Related Posts with Thumbnails